bims logo
Bims (pomza) ten Mamul Bimsblok'un Geleceği Parlak

  Bims Sanayiciler Derneği Başkanı Musa ERTAŞ

  "Bimsblok önümüzdeki 10 yıllık süreçte ülkemizin en büyük pazar payına sahip duvar yapı elemanı olacak"

  07 Mart 2007 tarihinde gerçekleştirilen genel kurulla Bims Sanayicileri Derneği' nin başkanlığına seçilen Blokbims Hafif Yapı Elemanları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Musa ERTAŞ, 19-22 Nisan 2007 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi' nde gerçekleştirilen Duvar, İzolasyon 2007 Fuarı' nda önemli açıklamalarda bulundu.
  Yapı ihtisas fuarlarının yapılmasının, inşaat sektörüne üretim yapan firmaların kendilerini yenilemelerine ve tanıtmalarına katkı sağlamakta olduğunu ifade eden Musa ERTAŞ; "İnşaat sektörüne iş yapan tüm tarafların pazara giren yeni alternatifleri ve yeni ürünleri tanıma ve tanıtma fırsatı bulduğu bu alanlar, günümüzde sürekli gelişen bilgi işlem teknolojisinin de sunduğu imkanlardan farklı olarak pazar havasının da teneffüs edilmesini sağlıyor" dedi.

  BIMSBLOK ÜRETİCİLERİ YENİ STANDARTLARI TAKİP EDİYOR

  Bimsblok kullanımının inşaat sektörüne getirdiği birçok teknik avantajları olduğunu belirten Bims Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa ERTAŞ, "Bunlar arasında doğal ve hafif bir malzeme olması, ısı yalıtımı, yüksek yangın geciktiriciliği ve yüksek elastikiyet modülü sayesinde deprem dalgalarına karşı yüksek deprem dayanımı gibi birçok özelliği sayabiliriz.
  Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında hazırlanmış bulunan yönetmeliğe göre yapı malzemelerinin pazara sunumunda 01.01.2007 tarihinden itibaren CE uygunluk belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi. Bimsblok sektöründe de aynı çalışmalar tamamlanmış ve önceden tabii olduğumuz TS 2823 standardı yerine TS EN 771-3 standardı 01 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.
  Bizler de Bimsblok üreticileri olarak, üretmiş olduğumuz ürünler için, bu uyum çabalarını yakından izliyoruz" şeklinde konuştu.

  BIMSBLOK' UN PAZAR PAYI ALMANYA' DA %40, TÜRKİYE' DE %16

  Ülkemizin enerji kaynakları yönünden dışa bağımlı bulunduğunun altını çizen ERTAŞ, "Avrupa' nın en pahalı enerji kullanan ülkesi konumundayız. Yıllık enerji ithalatımızın faturası yaklaşık 30-35 milyar dolar civarında bulunuyor. Bu para eğitime ve savunmaya ayırdığımız bütçenin neredeyse iki katı. Bu nedenle zaten çok pahalı olarak üretmiş olduğumuz enerjinin israfından kaçınmak özellikle milli bir görevdir.
  Biz bims üreticileri olarak bu konuya son derece duyarlıyız. Sürekli AR-GE faaliyetleri ile desteklene teknolojik üretimlerimiz ile yapılarımızda ısı yalıtımını maksimum düzeyde sağlayabilecek ürünleri tüketiciye sunuyoruz." açıklamasında bulundu.
  Pomza (bims) taşının dünya üzerinde bulunan rezervlerinin %46 sına Türkiye'nin sahip olduğunu belirten ERTAŞ, "Ancak Ülkemiz'deki bu değerlerin kıymeti bilinmiyor, zamanla öneminin daha iyi kavranacağını biliyorum.
  Bu malzeme günümüzden 1000 yıl öncesi yapılmış olan Ayasofya'nın kubbesinde dahi kullanılmıştır. bu gerçeği bilen uzman ve akademisyenler bu malzemeyi yapı sektörünün tanımamış olmasından üzüntü duymaktadırlar.
  Almanya gibi sanayi ve teknolojide dünyanın en ileri ülkelerinden birinde 100 yıldır bütün binalarda güvenle kullanılan bimsblokun payı, pazarın %40'dır. Oysa bu oran ülkemizde %16 lar civarındadır. Ancak bu malzeme, önümüzdeki 10 yıllık süreçte ülkemizin en büyük pazar payına sahip duvar yapı elemanı olacak" dedi.